| Basic parameters | |
| Released | |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Curved Screen , Game |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | |
|---|---|
| Width | |
| Depth | |
| Weight | |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 778g Plus |
|---|---|
| RAM | The 12GB game runs smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | MIUI 13 |
| loudspeaker | Stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.55 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), curved screen |
| Display resolution | 2400x1080 pixels |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Rear macro lens: macro lens |
| Pixel | 64 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | Rear main camera: The main camera supports OIS optical image stabilization. Rear ultra-wide-angle lens: The main camera supports OIS optical image stabilization. The main camera supports OIS optical image stabilization. Rear macro lens: The main camera supports OIS optical image stabilization. The main camera supports OIS. Optical image stabilization, the main camera supports OIS optical image stabilization |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 enhanced version (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax), 2x2 MIMO, 8x8 Sounding for MU-MIMO, 2.4G and 5G dual-channel concurrent |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS navigation (L1+L5), NavIC L5AGPS, Galileo navigation (E1+ E5a), GLONASS navigation (G1), Beidou navigation (B1l+B1C+B2a) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, supports AAC/LDAC/LHDC |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | support |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 100w |
| Wireless charging | Support>,50w |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | Ultrasonic distance sensor, ambient light sensor, acceleration sensor, gyroscope, electronic compass, infrared remote control, grip sensor, fingerprint recognition |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno642L |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | HDR 10+ |
| Contrast | 8000000:1 |
| Screen brightness | 2000nits peak brightness |
| Screen technology | Corning Gorilla Victus Glass> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MP3/FLAC/APE/AAC/OGG/WAV/WMA/AMR/AWB and other formats |
| Video support | Support MP4/M4V/MKV/AVI/WMV/WEBM/3GP/3G2/ASF and other formats |
| Build, materials | Metal middle frame, glass back shell> |
| CPU frequency | 2.5GHz A78 *1+2.4GHz A78*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery