| Basic parameters | |
| Released | 9/30/2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | 9/27/2021 |
| Usage scenario | |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 158.3mm(6.23in) |
|---|---|
| Width | 71.5mm(2.81in) |
| Depth | 7 millimeters (0.28 inches) |
| Weight | 166 grams (5.81 ounces) |
| Hardware | |
| CPU | 64bit:Qualcomm Snapdragon 778G (SM7325)(6nm) |
|---|---|
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Internal storage | None |
| Memory card | Not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | None |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.55" inches |
|---|---|
| Screen type | OLED |
| Display resolution | 1080x2400 pixels (20:9) |
| Screen material | |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 1 billion |
| Camera | |
| Total camera count | (triple camera) |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Back camera: 64 megapixels(10120x6328 pixels),Front camera: 32 megapixels(6528x4896 pixels) |
| Aperture | Back camera: f/1.8 (aperture),Front camera: feature not registered |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | Dual-LED flash |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM card | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card.2 slots (Dual-SIM)nano-SIM (4FF) |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| Bluetooth | 5.2 + A2DP/LE |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Supported |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Battery | ||
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) | |
|---|---|---|
| Battery capacity | 4500 mAh | |
| Wired charging | 55W Wired fast charging | |
| Wireless charging | Not supported | |
| Wireless reverse charging | ||
| Features and Services | ||
| Three prevention functions | Not supported | |
|---|---|---|
| Inductor | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock Fingerprint sensor (under display) Gyroscope Proximity sensor |
|
| Other functions | ||
| Other information | ||
| CPU cores | ||
|---|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 642L (550MHz) | |
| RAM memory | ||
| ROM storage type | ||
| Other hardware parameters | ||
| Pixel density | ||
| HDR technology | HDR photo on both cameras | |
| Contrast | ||
| Screen brightness | ||
| Screen technology | ||
| Number of shots | ||
| Wide Angle | ||
| Camera feature | ||
| Front video | ||
| 5G network | ||
| 4G network | ||
| 3G network | ||
| Connect and share | ||
| Other network parameters | ||
| Battery life | ||
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC | |
| Video support | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV | |
| Build, materials | Aluminum frame, glass front/back | |
| CPU frequency | Octa-core, 3 processors: 1x 2.4GHz ARM Cortex-A78 (Single-core) 3x 2.2GHz ARM Cortex-A78 (Triple-core) 4x 1.8GHz ARM Cortex-A55 (Quad-core) |
|
| System version | Android 11 | |
Leapmotor B05 Ultra: A Game-Changer in Affordable Electric Performance
OnePlus Pad 4 Review: A Premium Tablet with Incremental Upgrades
Exploring the Honor 600 and Honor 600 Pro: Key Features and Promotions
XPeng Launches $58,500 Flagship GX SUV with Self-Driving Capabilities
Unboxing the Infinix GT 50 Pro: A Game-Changer in Mobile Gaming
Sony Xperia 1 VIII Renders Reveal Dimensions and Design Details
Is Google Phasing Out the Fitbit Brand? Insights and Speculations
Poco X8 Pro Max Tops Weekly Poll, X8 Pro Receives Mixed Reviews
Are You Considering the Honor 600 or Honor 600 Pro? Let Us Know!