| Basic parameters | |
| Released | 8/29/2018 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 155.7mm(6.13in) |
|---|---|
| Width | 75.5mm(2.97in) |
| Depth | 8.9 millimeters (0.35 inches) |
| Weight | 187 grams (6.55 ounces) |
| Hardware | |
| CPU | 64bit: Qualcomm Snapdragon 845 MSM8998 (10nm) |
|---|---|
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Internal storage | None |
| Memory card | Until 256GB microSD, microSDXC(hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
| Expansion capacity | |
| UI OS | None |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.18" inches |
|---|---|
| Screen type | TFT IPS LCD |
| Display resolution | 1080x2246 pixels (18.7:9) |
| Screen material | |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16 million |
| Camera | |
| Total camera count | (dual camera) |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Back camera: 12 megapixels(4000x3000 pixels),Front camera: 20 megapixels(5184x3840 pixels) |
| Aperture | Back camera: f/1.9 (aperture),Front camera: f/2.0 (aperture) |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | Dual-LED flash |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM card | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card(hybrid slot/shares the same microSD slot).2 slots (Dual-SIM)nano-SIM (4FF) |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Battery | ||
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) | |
|---|---|---|
| Battery capacity | 4000 mAh | |
| Wired charging | 18W (9V/2A) Wired fast charging Quick Charge 3 |
|
| Wireless charging | Not supported | |
| Wireless reverse charging | ||
| Features and Services | ||
| Three prevention functions | Not supported | |
|---|---|---|
| Inductor | Accelerometer Ambient light sensor Barometer Compass Face unlock Fingerprint sensor (rear-mounted) Gyroscope Hall effect Proximity sensor |
|
| Other functions | ||
| Other information | ||
| CPU cores | ||
|---|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 630 710Mhz | |
| RAM memory | ||
| ROM storage type | ||
| Other hardware parameters | ||
| Pixel density | ||
| HDR technology | HDR photo on both cameras | |
| Contrast | ||
| Screen brightness | ||
| Screen technology | ||
| Number of shots | ||
| Wide Angle | ||
| Camera feature | ||
| Front video | ||
| 5G network | ||
| 4G network | ||
| 3G network | ||
| Connect and share | ||
| Other network parameters | ||
| Battery life | ||
| Audio formats | MP3, OGG, eAAC+, FLAC | |
| Video support | MP4, H.265, H.264, H.263, DivX, XviD | |
| Build, materials | Plastic body, glass front | |
| CPU frequency | Octa-core, 2 processors: 4x 2.8GHz Kryo 385 Gold (Quad-core) 4x 1.8GHz Kryo 385 Silver (Quad-core) |
|
| System version | Android 8.1 Oreo | |
Leapmotor B05 Ultra: A Game-Changer in Affordable Electric Performance
OnePlus Pad 4 Review: A Premium Tablet with Incremental Upgrades
Exploring the Honor 600 and Honor 600 Pro: Key Features and Promotions
XPeng Launches $58,500 Flagship GX SUV with Self-Driving Capabilities
Unboxing the Infinix GT 50 Pro: A Game-Changer in Mobile Gaming
Sony Xperia 1 VIII Renders Reveal Dimensions and Design Details
Is Google Phasing Out the Fitbit Brand? Insights and Speculations
Poco X8 Pro Max Tops Weekly Poll, X8 Pro Receives Mixed Reviews
Are You Considering the Honor 600 or Honor 600 Pro? Let Us Know!