| Basic parameters | |
| Released | 6/1/2018 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 160.73mm(6.33in) |
|---|---|
| Width | 77.26mm(3.04in) |
| Depth | 8.1 millimeters (0.32 inches) |
| Weight | 170 grams (5.95 ounces) |
| Hardware | |
| CPU | 64bit: Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 (14nm) |
|---|---|
| RAM | 3GB LPDDR3 |
| Internal storage | None |
| Memory card | Until 256GB microSD, microSDXC(dedicated slot) |
| Expansion capacity | |
| UI OS | None |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 5.99" inches |
|---|---|
| Screen type | TFT IPS LCD |
| Display resolution | 720x1440 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | feature not registered |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16 million |
| Camera | |
| Total camera count | (dual camera) |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Back camera: 12 megapixels(4000x3000 pixels),Front camera: 16 megapixels(4608x3456 pixels) |
| Aperture | Back camera: f/2.2 (aperture),Front camera: f/2.0 (aperture) |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED flash on both cameras |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM card | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card(dedicated slot).2 slots (Dual-SIM)nano-SIM (4FF) |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| Bluetooth | 4.2 + A2DP |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Supported |
| USB | MicroUSB 2.0, USB OTG On-The-Go |
| Battery | ||
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) | |
|---|---|---|
| Battery capacity | 3080 mAh | |
| Wired charging | 10W (5V/2A) Wired charging | |
| Wireless charging | feature not registered | |
| Wireless reverse charging | ||
| Features and Services | ||
| Three prevention functions | Not supported | |
|---|---|---|
| Inductor | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock Fingerprint sensor (rear-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
|
| Other functions | ||
| Other information | ||
| CPU cores | ||
|---|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 506 650Mhz | |
| RAM memory | ||
| ROM storage type | ||
| Other hardware parameters | ||
| Pixel density | ||
| HDR technology | HDR photo on both cameras | |
| Contrast | ||
| Screen brightness | ||
| Screen technology | ||
| Number of shots | ||
| Wide Angle | ||
| Camera feature | ||
| Front video | ||
| 5G network | ||
| 4G network | ||
| 3G network | ||
| Connect and share | ||
| Other network parameters | ||
| Battery life | ||
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC | |
| Video support | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV | |
| Build, materials | Plastic body, glass front | |
| CPU frequency | Octa-core, 1 processor: 8x 2GHz ARM Cortex-A53 (Octa-core) |
|
| System version | Android 8.1 Oreo | |
Leapmotor B05 Ultra: A Game-Changer in Affordable Electric Performance
OnePlus Pad 4 Review: A Premium Tablet with Incremental Upgrades
Exploring the Honor 600 and Honor 600 Pro: Key Features and Promotions
XPeng Launches $58,500 Flagship GX SUV with Self-Driving Capabilities
Unboxing the Infinix GT 50 Pro: A Game-Changer in Mobile Gaming
Sony Xperia 1 VIII Renders Reveal Dimensions and Design Details
Is Google Phasing Out the Fitbit Brand? Insights and Speculations
Poco X8 Pro Max Tops Weekly Poll, X8 Pro Receives Mixed Reviews
Are You Considering the Honor 600 or Honor 600 Pro? Let Us Know!