| Basic parameters | |
| Released | 10/5/2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | 9/15/2021 |
| Usage scenario | |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 164.1mm(6.46in) |
|---|---|
| Width | 76.9mm(3.03in) |
| Depth | 8.8 millimeters (0.35 inches) |
| Weight | 204 grams (7.14 ounces) |
| Hardware | |
| CPU | 64bit:Qualcomm Snapdragon 888 (SM8350)(5nm) |
|---|---|
| RAM | 8GB LPDDR5 |
| Internal storage | None |
| Memory card | Not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | None |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.67" inches |
|---|---|
| Screen type | AMOLED |
| Display resolution | 1080x2400 pixels (20:9) |
| Screen material | |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 1 billion |
| Camera | |
| Total camera count | (triple camera) |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Back camera: 108 megapixels(12000x9000 pixels),Front camera: 16 megapixels(4608x3456 pixels) |
| Aperture | Back camera: f/1.8 (aperture),Front camera: f/2.5 (aperture) |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | Dual-LED flash |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM card | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card.2 slots (Dual-SIM)nano-SIM (4FF) |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| Bluetooth | 5.2 + A2DP/LE |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Supported |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Battery | ||
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) | |
|---|---|---|
| Battery capacity | 5000 mAh | |
| Wired charging | 120W Wired fast charging Quick Charge 3+ USB Power Delivery 3.0 |
|
| Wireless charging | Not supported | |
| Wireless reverse charging | ||
| Features and Services | ||
| Three prevention functions | IP53 certified: protection against dust and splashing | |
|---|---|---|
| Inductor | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock Fingerprint sensor (side-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
|
| Other functions | ||
| Other information | ||
| CPU cores | ||
|---|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 660 (840MHz) | |
| RAM memory | ||
| ROM storage type | ||
| Other hardware parameters | ||
| Pixel density | ||
| HDR technology | HDR photo on both cameras | |
| Contrast | ||
| Screen brightness | ||
| Screen technology | ||
| Number of shots | ||
| Wide Angle | ||
| Camera feature | ||
| Front video | ||
| 5G network | ||
| 4G network | ||
| 3G network | ||
| Connect and share | ||
| Other network parameters | ||
| Battery life | ||
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC | |
| Video support | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV | |
| Build, materials | Aluminum frame, glass front/back | |
| CPU frequency | Octa-core, 3 processors: 1x 2.84GHz Kryo 680 (Single-core) 3x 2.42GHz Kryo 680 (Triple-core) 4x 1.8GHz Kryo 680 (Quad-core) |
|
| System version | Android 11 | |
Leapmotor B05 Ultra: A Game-Changer in Affordable Electric Performance
OnePlus Pad 4 Review: A Premium Tablet with Incremental Upgrades
Exploring the Honor 600 and Honor 600 Pro: Key Features and Promotions
XPeng Launches $58,500 Flagship GX SUV with Self-Driving Capabilities
Unboxing the Infinix GT 50 Pro: A Game-Changer in Mobile Gaming
Sony Xperia 1 VIII Renders Reveal Dimensions and Design Details
Is Google Phasing Out the Fitbit Brand? Insights and Speculations
Poco X8 Pro Max Tops Weekly Poll, X8 Pro Receives Mixed Reviews
Are You Considering the Honor 600 or Honor 600 Pro? Let Us Know!