| Basic parameters | |
| Released | 5/12/2020 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | 4/30/2020 |
| Usage scenario | |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 162.3mm(6.39in) |
|---|---|
| Width | 77.2mm(3.04in) |
| Depth | 8.9 millimeters (0.35 inches) |
| Weight | 199 grams (6.97 ounces) |
| Hardware | |
| CPU | 64bit:MediaTek Helio G85(12nm) |
|---|---|
| RAM | 3GB LPDDR4X |
| Internal storage | None |
| Memory card | Until 512GB microSD, microSDXC(dedicated slot) |
| Expansion capacity | |
| UI OS | None |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.53" inches |
|---|---|
| Screen type | TFT IPS LCD |
| Display resolution | 1080x2340 pixels (19.5:9) |
| Screen material | |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16 million |
| Camera | |
| Total camera count | (quad camera) |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Back camera: 48 megapixels(8000x6000 pixels),Front camera: 13 megapixels(4128x3096 pixels) |
| Aperture | Back camera: f/1.8 (aperture),Front camera: f/2.3 (aperture) |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED flash |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM card | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card(dedicated slot).2 slots (Dual-SIM)nano-SIM (4FF) |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Supported |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Battery | ||
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) | |
|---|---|---|
| Battery capacity | 5020 mAh | |
| Wired charging | 18W Wired fast charging 9W Reverse charging by cable |
|
| Wireless charging | Not supported | |
| Wireless reverse charging | ||
| Features and Services | ||
| Three prevention functions | Water repellent nano-coating (don't immerse) | |
|---|---|---|
| Inductor | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock Fingerprint sensor (rear-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
|
| Other functions | ||
| Other information | ||
| CPU cores | ||
|---|---|---|
| GPU graphical controller | ARM Mali-G52 MC2 (1GHz) | |
| RAM memory | ||
| ROM storage type | ||
| Other hardware parameters | ||
| Pixel density | ||
| HDR technology | HDR photo on both cameras | |
| Contrast | ||
| Screen brightness | ||
| Screen technology | ||
| Number of shots | ||
| Wide Angle | ||
| Camera feature | ||
| Front video | ||
| 5G network | ||
| 4G network | ||
| 3G network | ||
| Connect and share | ||
| Other network parameters | ||
| Battery life | ||
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC | |
| Video support | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV | |
| Build, materials | Plastic body, glass front | |
| CPU frequency | Octa-core, 2 processors: 2x 2GHz ARM-Cortex-A75 (Dual-core) 6x 1.8GHz ARM-Cortex-A55 (Hexa-core) |
|
| System version | Android 10 | |
Leapmotor B05 Ultra: A Game-Changer in Affordable Electric Performance
OnePlus Pad 4 Review: A Premium Tablet with Incremental Upgrades
Exploring the Honor 600 and Honor 600 Pro: Key Features and Promotions
XPeng Launches $58,500 Flagship GX SUV with Self-Driving Capabilities
Unboxing the Infinix GT 50 Pro: A Game-Changer in Mobile Gaming
Sony Xperia 1 VIII Renders Reveal Dimensions and Design Details
Is Google Phasing Out the Fitbit Brand? Insights and Speculations
Poco X8 Pro Max Tops Weekly Poll, X8 Pro Receives Mixed Reviews
Are You Considering the Honor 600 or Honor 600 Pro? Let Us Know!