| Basic parameters | |
| Released | April 2, 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | March 29, 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Curved Screen , Game |
| Fuselage color | black, green, purple |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 164.3mm |
|---|---|
| Width | 74.6mm |
| Depth | 8.53mm |
| Weight | 208g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 888 |
|---|---|
| RAM | The 12GB game runs smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | MIUI 12 |
| loudspeaker | Harman Kardon stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.81 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (top left hole screen), curved screen |
| Display resolution | 3200x1440 pixels |
| Screen material | AMOLED(E4) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 480Hz |
| Screen Color | 10bit, 100% P3 color gamut |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear ultra-wide Angle lens: super wide Angle lens Rear submerged telephoto lens: submerged telephoto lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 50 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 13 million pixels rear hidden telephoto lens: 8 million pixels front main shot: 20 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.95 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.4 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | Rear main camera: OIS optical image stabilization Rear ultra-wide-angle lens: OIS optical image stabilization, OIS optical image stabilization Rear periscope telephoto lens: OIS optical image stabilization, OIS optical image stabilization, OIS optical image stabilization |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | 8K (7680x4320, 24 frames/second) video recording 4K (3840x2160, 60 frames/second) video recording 4K (3840x2160, 30 frames/second) video recording 1080p (1920×1080, 60 frames/second) video recording 1080p (1920× 1080, 30 frames/second) video recording 720p (1280×720, 30 frames/second) video recording |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | Rear: 5x optical zoom, 10x hybrid optical zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 enhanced version (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax), 2x2 MIMO, 8x8 Sounding for MU-MIMO, 2.4G and 5G dual-channel concurrent |
|---|---|
| Network frequency | 5G:n1/n3/n28a/n41/n77/n78/n79 4G:FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B26/B28A 4G:TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41/B42 3G:WCDMA B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 3G:CDMA EVDO BC0 2G:GSM B2/B3/B5/B8 2G:CDMA 1X BC0 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS navigation (L1+L5), NavIC L5AGPS, Galileo navigation (E1+ E5a), GLONASS navigation (G1), Beidou navigation (B1l+B1C+B2a), A-GPS technology> |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, supports AAC/LDAC/LHDC |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | support |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 67w (supports QC4+/QC3+/PD3.0 fast charging protocol) |
| Wireless charging | Support>,67w |
| Wireless reverse charging | Support, 10w |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | Ultrasonic distance sensor, ambient light sensor, acceleration sensor, gyroscope, electronic compass, infrared remote control, grip sensor, fingerprint recognition |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno660 |
| RAM memory | LPDDR5 6400Mbps |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 515ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | 5000000:1 |
| Screen brightness | 1700nits peak brightness, automatic brightness 2.0 |
| Screen technology | Corning Gorilla Victus Glass>, MEMC motion compensation technology, supports Dolby Vision> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | 123° |
| Camera feature | |
| Front video | 1080p (1920×1080, 60 frames/second) video recording 1080p (1920×1080, 30 frames/second) video recording 720p (1280×720, 30 frames/second) video recording 720p (1280×720, 120 frames/second) Slow motion video recording |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000) |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | Full Netcom 7.0, dual-mode 5G, supports 4×4 MIMO antenna technology, HPUE, HO RxD |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MP3/FLAC/APE/AAC/OGG/WAV/WMA/AMR/AWB and other formats |
| Video support | Support MP4/M4V/MKV/AVI/WMV/WEBM/3GP/3G2/ASF and other formats |
| Build, materials | Glass back shell |
| CPU frequency | 2.84GHz X1*1+2.4GHz A78*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery