| Basic parameters | |
| Released | April 27, 2022 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | April 20, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Elderly |
| Fuselage color | Glacier cuts waves, phantom |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 164.3mm |
|---|---|
| Width | 75.6mm |
| Depth | 8.5mm |
| Weight | 195g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 695 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 256GB |
| UI OS | realme UI 3.0 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.6 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (top left hole screen), face screen |
| Display resolution | 2412x1080 pixels |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 240Hz |
| Screen Color | 16.7 million colors, 96% NTSC |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear black-and-white lens: black and white lens Rear macro lens: macro lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 50 million pixels rear black and white lens: 2 million pixels rear macro lens: 2 million pixels front main shot: 16 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.8 Rear black and white lens: f/2.4 Rear macro lens: f/2.4 Front main camera: f/2.05 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | 1080P@30fps video recording 720P@30fps video recording 720P@60fps video recording |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 5G:NR n1/n28A/n41/n77/n78 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:WCDMA B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 4G:TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41(2515~2675MHz) 4G:FDD-LTE B1/B3/B4/B5/B7/B8/B19/B28A |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (2+1 card slot, dual Nano-Sim card + micro-SD card) |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, supports SBC/AAC/APTX/APTX HD |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 60w (full charge in 48 minutes) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Geomagnetic sensor, light sensor, distance sensor, gyroscope, acceleration sensor |
| Other functions | +5GB memory expansion technology |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 619 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 401ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | 600nits peak brightness |
| Screen technology | |
| Number of shots | Rear main camera: 5P Rear black and white lens: 3P Rear macro lens: 3P Front main camera: 5P |
| Wide Angle | Rear main camera: 77° Rear black and white lens: 88.8° |
| Camera feature | |
| Front video | 1080p@30fps video recording 720p@30fps video recording |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic back shell |
| CPU frequency | 2.2Ghz A78*2+1.8GHz A55*6 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery