| Basic parameters | |
| Released | August 2022 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | August 11, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Game , Camera , Selfie |
| Fuselage color | Listen to the Sea in Summer, Crystal Diamond Pink, Crystal Rock Black |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support >, Face Wake Facial recognition |
| Shape | |
| Length | 164mm |
|---|---|
| Width | 75.84mm |
| Depth | 8.25mm |
| Weight | 194g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Dimensity 810 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 1TB |
| UI OS | OriginOS Ocean |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.58 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 2408x1080px |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16.7 million colors |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | Rear main camera: main camera Rear macro camera: macro camera Front main camera: main camera |
| Pixel | Rear main shot: 13 million pixels Rear macro lens: 2 million pixels Front main shot: 8 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/2.2 Rear macro lens: f/2.4 Front main camera: rear f/2.2+f/2.4, front f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | Rear: 10x digital zoom Front: 2x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | |
|---|---|
| Network frequency | 5G: NA n1/n28A/n41/n77/n78/n5/n8 (hardware supports n5, n8, software is turned off by default, n5, n8 frequency bands need to be supported by software upgrade after the operator releases them) 5G: NSA n41/n78 4G: FDD -LTE B1/B3/B5/B8/B28A 4G: TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 3G: WCDMA B1/B5/B8 3G: CDMA2000 BC0 2G: CDMA BC0 2G: GSM 850/900/1800MHz |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano-Sim card) |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation, QZSS |
| Bluetooth | Support Bluetooth 5.1 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Acceleration sensor, ambient light sensor, proximity sensor, electronic compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 2.2 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | 1500:1 |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic material, plastic back shell |
| CPU frequency | 2.4Ghz A76*4+2.0GHz A55*4 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery