| Basic parameters | |
| Released | September 21, 2022 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | September 06, 2022 |
| Usage scenario | Camera , 3G , Smart , 4G , Phablet |
| Fuselage color | Obsidian gold black, frost silver, flowing purple, Kunlun dawn, Kunlun glow |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 161.5mm |
|---|---|
| Width | 76.1mm |
| Depth | 7.98mm |
| Weight | 202g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8+ 4g |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | NM memory card |
| Expansion capacity | 256GB |
| UI OS | HarmonyOS 3 |
| loudspeaker | Stereo speaker |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.7 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2700x1224px |
| Screen material | OLED |
| Refresh rate | 90Hz |
| Touch sampling rate | 300Hz |
| Screen Color | 1.07 billion colors, P3 color gamut |
| Camera | |
| Total camera count | Four cameras (back three) |
|---|---|
| Camera name | Rear super light variable lens: super light variable lens Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Rear hidden telephoto lens: hidden telephoto lens Front super wide Angle camera: super wide Angle lens |
| Pixel | Rear ultra-light variable lens: 50 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 13 million pixels rear hidden telephoto lens: 12 million pixels front ultra-wide Angle camera: 13 million pixels |
| Aperture | Rear super-optical lens: f/1.4~f/4.0 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Rear periscope telephoto lens: f/3.4 Front-facing ultra-wide-angle camera: f/2.4 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | OIS optical image stabilization |
| Rear camera function | Intelligent variable aperture, 10-stop adjustable physical aperture, super night scene, super macro, macro video, video HDR vivid, macro picture-in-picture, telephoto picture-in-picture, micro movie, high pixel mode, time-lapse photography, Super wide angle, large aperture blur, dual scene video, super night scene, portrait mode, professional mode, slow motion, panorama mode, black and white art, streamer shutter, smart filter, multi-camera, watermark, document correction, AI photography master, Dynamic photos, snapshots, 4D predictive focus tracking, smiley face capture, voice-activated photography, timed photography, continuous shooting |
| Rear video shooting | Supports up to 4K (3840 x 2160) video recording and AIS anti-shake |
| Front camera function | Slow motion, smart wide-angle switching, night scene mode, portrait mode, panorama mode, fun AR, time-lapse photography, dynamic photos, smart filters, watermarks, smile capture, selfie mirroring, voice-activated photography, time-lapse photography |
| Flash | LED flash |
| Zoom ratio | Rear: Support 5x optical zoom, 50x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), 2x2 MIMO, HE160, 4096 QAM, 8 Spatial-stream Sounding MU-MIMO |
|---|---|
| Network frequency | Main card: 4G: LTE FDD B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B26/B28 (uplink: 703MHz-733MHz, downlink: 758MHz-788MHz) 4G: TD -LTE B34/B38/B39/B40/B41 3G: UMTS (WCDMA)/HSPA+/DC-HSDPA B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 3G: CDMA BC0 (800MHz) (China Telecom (China only) Mainland China + Macau)) 2G: GSM B2/B3/B5/B8 (1900/1800/850/900 MHz) Secondary card: 4G: LTE FDD B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/ B18/B19/B20/B26/B28 (uplink: 703MHz-733MHz, downlink: 758MHz-788MHz) 4G: TD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 3G: WCDMA B1/B2/B4/B5/B6/B8 /B19 3G: CDMA BC0 (800MHz) (only for China Telecom (Mainland China + Macau)) 2G: GSM B2/B3/B5/B8 (1900/1800/850/900 MHz) |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS (L1 + L5 dual frequency), A-GPS technology>, GLONASS navigation>, Beidou navigation (B1I + B1C + B2a triple frequency), GALILEO navigation (E1 + E5a dual frequency), QZSS navigation (L1 + L5 dual frequency) ,NavIC navigation |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, supports Bluetooth low energy, supports SBC, AAC, supports LDAC high-definition audio |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | support |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Lithium-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4460mAh |
| Wired charging | 66w(11V/6A) |
| Wireless charging | Support>,50w |
| Wireless reverse charging | support |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | Ambient light sensor, infrared sensor, fingerprint sensor, Hall sensor, gyroscope, proximity light sensor, gravity sensor, attitude sensor, Camera laser focus sensor, color temperature sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | Supports up to 4K (3840 x 2160) video recording and AIS anti-shake |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | WLAN hotspot, PC data synchronization, OTG, mobile screen projection |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 3.2GHz X2*1+2.75GHz A710*3+2.0GHz A510*4 |
| System version | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery