| Basic parameters | |
| Released | April 19, 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | April 15, 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera |
| Fuselage color | obsidian black |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 163.56mm |
|---|---|
| Width | 75.27mm |
| Depth | 7.86mm |
| Weight | 186g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 888 |
|---|---|
| RAM | The 12GB game runs smoothly |
| Internal storage | 1TB205,000 photos 85,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | MyOS 11 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.67 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 360Hz |
| Screen Color | 100%DCI-P3, 10bit color depth |
| Camera | |
| Total camera count | 5 |
|---|---|
| Camera name | Rear ultra-wide Angle lens: Ultra-wide Angle lens Rear Ultra HD lens: Ultra HD lens Rear camera 3: macro rear depth of field lens: depth of field lens Front main camera: main camera |
| Pixel | Rear ultra-wide Angle lens: 64 megapixel rear Ultra HD lens: 64 megapixel rear camera 3:0.5 megapixel rear depth of field lens: 2 megapixel front main camera: 16 megapixel |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | 5G:SA NR N28/N41/N78 4G:FDD B1/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B20 4G:TDD B34/B38/B39/B40/B41 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | support |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4200mAh |
| Wired charging | 55w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, proximity light sensor, electronic compass, gyroscope, Hall sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno660 |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | HDR 10+ |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE, China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA), China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support MP4/3GP/AVC/AVI/MPEG-4 and other formats |
| Build, materials | Glass back shell |
| CPU frequency | 2.84GHz X1*1+2.4GHz A78*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery