| Basic parameters | |
| Released | August 20, 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 5G , Smart |
| Fuselage color | Starry sky blue, elegant black, moonlight silver |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 161.6mm |
|---|---|
| Width | 74.8mm |
| Depth | 7.5mm |
| Weight | 181g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Dimensity 720 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.52 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080 pixels |
| Screen material | OLED |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | DCI-P3 color gamut |
| Camera | |
| Total camera count | 5 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear wide Angle lens: wide Angle lens Rear ultradistance lens: ultradistance lens rear blurred lens: blurred lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 64 million pixels rear wide Angle lens: 8 million pixels rear ultradistance lens: 2 million pixels rear blurry lens: 2 million pixels front main shot: 16 million pixels |
| Aperture | f/1.9 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual band WiFi |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | |
| Bluetooth | support |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 3800mAh big battery big battery mobile phone> |
| Wired charging | 66w(11V/6A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-G57 MC3 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | 120° |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | All Netcom: China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000) |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Glass back shell |
| CPU frequency | 2.0Ghz A76*2+2.0GHz A55*6 |
| System version | Android 10 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery