| Basic parameters | |
| Released | February 2015 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Camera |
| Fuselage color | Black, white, orange, blue, green |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 141.3mm |
|---|---|
| Width | 72.2mm |
| Depth | 8.8mm |
| Weight | 143g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 400 (msm8926) |
|---|---|
| RAM | 1GB game running stuck |
| Internal storage | 8GB1638 photos 682 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 128GB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | Five inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 1280x720 pixels |
| Screen material | TFT material (IPS technology) |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:80 megapixels Front camera 1:90 megapixels |
| Aperture | Rear camera 1: f/2.2 Front camera 1: f/2.4 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | ) 720p (1280×720, 30 frames/second) video recording ( |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Single frequency WIFI, IEEE 802.11 n/b/g |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:WCDMA 850/900/1700/1900/2100 4G:TD-LTE B38/40/41 4G:FDD-LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/20/28 |
| Network technology | 4G (China Mobile, China Unicom), 3G |
| SIM card | Dual SIM card (Micro SIM card) |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 2500mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Light sensor, distance sensor, acceleration sensor, geomagnetic sensor |
| Other functions | Miracast wireless projection |
| Other information | |
| CPU cores | Quad core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno305 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 294ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | The third generation of Corning Gorilla Glass, JoyScreen technology |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | ) |
| 5G network | |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE |
| 3G network | China Unicom 3G (WCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | NFC, WLAN hotspot, DLNA, Bluetooth 4.0 |
| Other network parameters | |
| Battery life | Theoretical talk time: 1590 minutes (2G), 1050 minutes (3G) Theoretical standby time: 864 hours Music playback time: 86 hours WLAN network browsing time: 10.8 hours Video playback time: 8.6 hours |
| Audio formats | Support AAC LC/AMR-NB/GSM FR and other formats |
| Video support | Support H.263/H.264/AVC/MPEG-4/VC-1 and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 1.2GHz |
| System version | Windows Phone 8.1 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery