| Basic parameters | |
| Released | 2022 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | Smart , 4G , Explosion-Proof |
| Fuselage color | All black, orange and black |
| Fingerprint recognition | Pre-fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 173.4mm |
|---|---|
| Width | 83.35mmmm |
| Depth | 25.3mmmm |
| Weight | |
| Hardware | |
| CPU | Mt6762 |
|---|---|
| RAM | 4GB games run so-so |
| Internal storage | 64GB13,000 photos 5461 songs |
| Memory card | 128G |
| Expansion capacity | 128GB |
| UI OS | Android |
| loudspeaker | 3W waterproof BOX sound cavity |
| Screen | |
| Screen dimensions | 5.93 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 720*1440px |
| Screen material | TFT |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | Three front and back shots |
|---|---|
| Camera name | 1600W main camera +200W macro camera |
| Pixel | |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | support |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | |
|---|---|
| Network frequency | GSM: B2/3/5/8 WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19 FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/ 20/25/26/28A/28B/66 |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Choose three from three: Nano Sim card + Nano Sim card + T card> |
| GPS | GPS+Beidou+Glonass+Galileo |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | The battery is not removable |
|---|---|
| Battery capacity | 9000mAh |
| Wired charging | |
| Wireless charging | support |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | Proximity sensor, light sensor, acceleration sensor, compass (geomagnetic), pedometer |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | China Mobile 4G, China Unicom 4G, China Telecom 4G |
| 3G network | China Mobile 4G, China Unicom 4G, China Telecom 4G |
| Connect and share | WLAN hotspot, BT 5.0, OTG |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | support |
| Video support | support |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 4x Cortex A53 2.0GHz 4x Cortex A53 1.5GHz |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery