| Basic parameters | |
| Released | April 2015 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart |
| Fuselage color | gold, silver gray |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 146.36mm |
|---|---|
| Width | 70.6mm |
| Depth | 9.35mm |
| Weight | |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 615 (msm8939) |
|---|---|
| RAM | 2GB game running stuck |
| Internal storage | 16GB3276 photos 1365 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 128GB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | Five inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 1920x1080 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:13 million pixels Front camera 1:0.5 million pixels |
| Aperture | f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light (dual color temperature) |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WIFI, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 4G (mobile), 3G |
| SIM card | Nano SIM card> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | support |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 2600mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, acceleration sensor, gyroscope, electronic compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | True eight core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno405 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | Support fast charging |
| Pixel density | 441ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | Mobile TD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | DLNA, WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4 and other formats |
| Build, materials | metal frame |
| CPU frequency | 1.7GHz(大四核),1.0GHz(小四核) |
| System version | Android 5.0 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery