| Basic parameters | |
| Released | September 2019 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Fast Charge |
| Fuselage color | Starry black, fantasy blue, jet green |
| Fingerprint recognition | Rear fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 160.6mm |
|---|---|
| Width | 75.8mm |
| Depth | 8.4mm |
| Weight | |
| Hardware | |
| CPU | |
|---|---|
| RAM | The 6GB game works well |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.3 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | |
| Screen material | |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:16 million pixels Rear camera 2:0.5 million pixels front camera 1:13 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED flash |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | support |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM B2/B3/B5/B8 3G:CDMA1X&EVDO BC0 3G:WCDMA B1/B2/B5/B8 3G:TD-SCDMA B34/B39 4G:TD-LTE B34/38/B39/B40/B41 4G:FDD-LTE B1/2/3/4/5/7/8/12 4G+:TD-LTE B38C/B39C/B40C/B41C/B39A+B41A 4G+:FDD-LTE B1C/B3C/B5C/B1A+B3A |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation> |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4000mAh |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, fingerprint recognition, gyroscope, electronic compass, compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4 and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | |
| System version | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery