| Basic parameters | |
| Released | October 01, 2022 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | September 2022 |
| Usage scenario | Camera , 3G , Smart , 4G , Fast Charge , 5G , Folding Screen |
| Fuselage color | Red flame red, quiet blue, dark iron black, phoenix orange, cherry blossom pink, glacier white |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 139.6mm |
|---|---|
| Width | 147.1mm |
| Depth | 7mm |
| Weight | 295g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 765 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | Android 10 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 7.2 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 1620x1520px |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | Rear main lens: main lens Rear wide Angle lens: wide Angle lens Front camera 1: hidden electric lifting lens |
| Pixel | Rear main lens: 48 megapixel rear wide-angle lens: 16 megapixel front camera 1:48 megapixel |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 3500mAh big battery big battery mobile phone> |
| Wired charging | 27w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno620 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.4Ghz A76*1+2.2GHz A76*1+1.8GHz A55*6 |
| System version | |
VERTU META2 (12GB/512GB/black pottery black black iron black)
VERTU METAVERTU2 (12GB/512GB/black ceramic black carbon fiber)
VERTU META black pottery gradient high-end model-deep blue (12GB/512GB)
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery