| Basic parameters | |
| Released | |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | Camera , 3G , Smart , 4G , 5G |
| Fuselage color | Cloudy blue, ice white |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | |
|---|---|
| Width | |
| Depth | 7.99mm |
| Weight | 185g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 695 |
|---|---|
| RAM | The 6GB game works well |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | Android |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.43 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 90Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | Rear main lens: main lens Rear ultra-wide-angle lens: ultra-wide-angle lens Front-facing main camera: main camera |
| Pixel | Rear main lens: 50 million pixels rear ultra-wide lens: 13 million pixels front main lens: 16 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | Rear main lens: OIS optical image stabilization Rear ultra-wide-angle lens: OIS optical image stabilization |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4200mAh |
| Wired charging | 33w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP67 rating> |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Adreno 619 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | UFS 2.2 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | Typical brightness 450nits, peak brightness 700nits |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | 123° |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.2Ghz A78*2+1.8GHz A55*6 |
| System version | Android12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery