| Basic parameters | |
| Released | 2022 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | May 11, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Fast Charge , Three Proofings |
| Fuselage color | Night smoke is black, ice fog is white, dusk is purple |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 165mm |
|---|---|
| Width | 71mm |
| Depth | 8.2mm |
| Weight | 185g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 |
|---|---|
| RAM | The 12GB game runs smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 1TB |
| UI OS | |
| loudspeaker | Stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.5 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen, face screen |
| Display resolution | 3840x1644px |
| Screen material | OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 240Hz |
| Screen Color | 100%DCI-P3, 10bit color |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear wide-angle lens: wide-angle lens Rear variable optical zoom lens: variable optical zoom lens Rear ultra-wide-angle lens: ultra-wide-angle lens Front: main camera |
| Pixel | Rear wide-angle lens: 12 megapixel rear variable optical zoom lens: 12 megapixel rear ultra-wide-angle lens: 12 megapixel front main camera: 12 megapixel |
| Aperture | Rear wide-angle lens: f/1.7 Rear variable optical zoom lens: f/2.3 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.8 Front main camera: Rear f/1.7+f/2.3+f/2.8+f/2.2, front Set f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | Rear wide-angle lens: The wide-angle lens and variable optical zoom lens support OIS optical image stabilization. Rear variable optical zoom lens: The wide-angle lens and variable optical zoom lens support OIS optical image stabilization. The wide-angle lens and variable optical zoom lens support OIS optical image stabilization. Ultra-wide-angle lens: The wide-angle lens and variable optical zoom lens support OIS optical image stabilization. The wide-angle lens and variable optical zoom lens support OIS optical image stabilization. The wide-angle lens and variable optical zoom lens support OIS optical image stabilization. |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | Rear: 15.6x hybrid zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6E (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 30w |
| Wireless charging | support |
| Wireless reverse charging | support |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 730 |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | BIONZ X image processor |
| Pixel density | 643ppi |
| HDR technology | HDR 10 |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | 83° in front, 124° in rear |
| Camera feature | ZEISS T* coating |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Metal middle frame, glass back shell (the back shell is Corning Gorilla Victorus Glass) |
| CPU frequency | 3.0GHz X2*1+2.5GHz A710*3+1.8GHz A510*4 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery