| Basic parameters | |
| Released | May 2023 |
|---|---|
| Product model | ZTE Yuanhang 40 |
| Announced | 2023 |
| Usage scenario | Camera , Elderly , Fast Charge , 5G |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 163.58mm |
|---|---|
| Width | 75.22mm |
| Depth | 8.5mm |
| Weight | 191g |
| Hardware | |
| CPU | Spreadtrum T7520 |
|---|---|
| RAM | 4GB games run so-so |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | MyOS 13 |
| loudspeaker | 200% high volume |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.52 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 1600x720px |
| Screen material | IPS |
| Refresh rate | 90Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16.7 million colors, 83% NTSC color gamut |
| Camera | |
| Total camera count | Dual camera (front one back one) |
|---|---|
| Camera name | Rear camera 1: primary camera Front camera 1: primary camera |
| Pixel | Rear camera 1:13 million pixels Front camera 1:0.5 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | |
|---|---|
| Network frequency | 2G: GSM 850/900/1800/1900 3G: WCDMA 850/900/1900/2100 4G: FDD B1/B3/B5/B7/B8 4G: TDD B34/B38/39/40/41, B34/39/40 /41/38 5G:n41/n78/n1/28A/n5/n8 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Nano SIM card> |
| GPS | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4000mAh |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic middle frame, plastic back shell |
| CPU frequency | |
| System version | Android |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery