| Basic parameters | |
| Released | June 18, 2023 |
|---|---|
| Product model | ZTE Axon50 Ultra |
| Announced | April 2023 |
| Usage scenario | Business , Three Proofings , Camera , Fast Charge , Curved Screen , 5G |
| Fuselage color | Yaojin black |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 161.83mm |
|---|---|
| Width | 73.1mm |
| Depth | 8.92mm |
| Weight | 199g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 |
|---|---|
| RAM | The 12GB game runs smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | MyOS12 |
| loudspeaker | Stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.67 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), curved screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 1.07 billion colors, DCI-P3 color gamut, 10bit |
| Camera | |
| Total camera count | Four cameras (back three) |
|---|---|
| Camera name | Rear camera 1: primary camera Rear camera 2: ultra-wide-angle lens Rear camera 3: telephoto lens Front camera 1: primary camera |
| Pixel | Rear camera 1:64 megapixel rear camera 2:50 megapixel rear camera 3:50 megapixel front camera 1:32 megapixel |
| Aperture | Rear camera 1: f/1.9 Rear camera 2: f/2.2 Rear camera 3: f/2.0 Front camera 1: f/2.45 |
| Focus | Rear camera 1: AF Rear camera 3: AF Front camera 1: FF |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | OIS optical image stabilization |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6E (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano-Sim card) |
| GPS | GPS navigation>, A-GPS technology>, Beidou navigation (L1+L5 dual frequency), Galileo navigation, GLONASS navigation |
| Bluetooth | Support Bluetooth 5.2 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | support |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 80w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP54 rating |
|---|---|
| Inductor | Gravity, light/proximity, geomagnetism, gyroscope |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Areno 730 |
| RAM memory | LPDDR5X |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | Independent security chip |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | 116° |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | 5G smart communication super antenna, 13 antennas, smart and quick network finding |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Metal middle frame, glass back shell |
| CPU frequency | 3.2GHz X2*1+2.75GHz A710*3+2.0GHz A510*4 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery