| Basic parameters | |
| Released | November 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | November 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart |
| Fuselage color | Qingfeng blue, sky mirror |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 170.47mm |
|---|---|
| Width | 76.54mm |
| Depth | 9.13mm |
| Weight | 206g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 480 Plus |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 1TB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.8 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2460x1080px |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 240Hz |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear wide Angle lens: wide Angle lens Rear macro lens: macro lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 50 million pixels rear wide Angle lens: 8 million pixels rear macro lens: 2 million pixels front main shot: 13 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 5G:NR n1/5/8/28 (703MHz~733MHz)/41 HPUE (2496NHz - 2690 MHz)/78 HPUE (3300MHz~3800MHz) 4G:LTE B1/3/5/7/8/34/38/39/40/41 3G:WCDMA B1/2/5/8 2G:GSM B2/3/5/8 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS, AGPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 20w(6.7V/3A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | Life waterproof |
|---|---|
| Inductor | Fingerprint sensor, gravity sensor, ambient light sensor, proximity sensor, gyroscope |
| Other functions | 3GB memory expansion |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno619 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | 1500:1 |
| Screen brightness | HBM brightness 562nits, TYP brightness 450nits |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic middle frame, plastic back shell |
| CPU frequency | 2.2GHz |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery