| Basic parameters | |
| Released | December 15, 2022 |
|---|---|
| Product model | MOTO g53 |
| Announced | December 15, 2022 |
| Usage scenario | Smart , Elderly , 5G , New |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 162.7mm |
|---|---|
| Width | 74.66mm |
| Depth | 8.19mm |
| Weight | 183g |
| Hardware | |
| CPU | Snapdragon Eight-core 5g |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | 1TB |
| UI OS | myui 5.0 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.5 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 1600x720px |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 240Hz |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | Triple camera (rear dual) |
|---|---|
| Camera name | Rear camera 1: primary camera Rear camera 2: macro lens Front camera 1: primary camera |
| Pixel | Rear camera 1:50 megapixel Rear camera 2:0.2 megapixel front camera 1:80 megapixel |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, AGPS, LTEPP, SUPL, Glonass Navigation, Galileo Navigation, Beidou |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | Life waterproof |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, ambient light sensor, gyroscope, electronic compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.2GHz A76*2+1.8GHz A55*6 |
| System version | Android 13 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery