| Basic parameters | |
| Released | October 31, 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | October 20, 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera |
| Fuselage color | Lens Black, Mist White, Sandstone Orange |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support >, Face Wake Facial recognition |
| Shape | |
| Length | 163.95mm |
|---|---|
| Width | 75.3mm |
| Depth | 8.5mm |
| Weight | 189g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Dimensity 900 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 1TB |
| UI OS | OriginOS for iQOO 1.0 |
| loudspeaker | Single speaker |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.58 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 2408x1080 pixels |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 240Hz |
| Screen Color | 16.7 million colors, P3 color gamut |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | Rear main camera: main camera Rear macro camera: macro camera Front main camera: main camera |
| Pixel | Rear main shot: 50 million pixels Rear macro lens: 2 million pixels Front main shot: 8 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | 10x digital zoom, night scene, portrait, photo, video, short video, 64 million photo, panorama, dynamic photo, slow motion, time-lapse photography, professional mode, AR cute photo, document correction, starry sky, sports capture, double exposure, Dual-view video recording, smart vision |
| Rear video shooting | Up to 4K (3840x2160) video recording 1080p (1920×1080, 30 frames/second) video recording |
| Front camera function | Night scene, portrait, photo, video, short video, dynamic photo, AR cute photo, double exposure, dual field of view video |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Tri-band WiFi (2.4GHz/5.1GHz/5.8GHz), WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, Bluetooth SBC/AAC/aptX HD/aptX/LDAC/aptX Adaptive |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 44w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, proximity sensor, electronic compass, gyroscope, fingerprint recognition |
| Other functions | Memory Fusion 2.0 |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-G68 MC4 |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 2.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | 1500:1 |
| Screen brightness | |
| Screen technology | DC dimming>, TUV Rheinland low blue light certification> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Unicom 3G (WCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.4Ghz A78*2+2.0GHz A55*6 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery