| Basic parameters | |
| Released | April 20, 2022 |
|---|---|
| Product model | iQOO Neo6 |
| Announced | April 13, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Fast Charge , Game , Camera |
| Fuselage color | Blues, Punk, Black Jazz |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support >, Face Wake Facial recognition |
| Shape | |
| Length | 163mm |
|---|---|
| Width | 76.16mm |
| Depth | 8.5mm |
| Weight | 197.23g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | OriginOS Ocean |
| loudspeaker | Stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.62 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | AMOLED(E4) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | Normal mode 120Hz, game mode up to 360Hz, instantaneous touch sampling rate 1200Hz |
| Screen Color | 100%P3, DeltaE≈0.49, JNCD≈0.39 |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Rear black and white lens: black and white lens Front shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 64 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 12 million pixels rear black and white lens: 2 million pixels front main shot: 16 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.89 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Rear black and white lens: f/2.4 Front main camera: Rear f/1.89+f/2.2+f/2.4, front f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | Rear main camera: OIS optical image stabilization Rear black and white lens: OIS optical image stabilization |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | 4K video recording |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | Rear: 10x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz 2G: CDMA BC0 3G: WCDMA B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 3G: CDMA2000 BC0 4G: TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 4G: FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B18/B19/B26/B28A 5G: NR n1/n3/n5/n8/n28A/n41/n77/n78 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation, QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, supports SBC/AAC/aptX/aptX HD/aptX Adaptive/LDAC |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | support |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery (2*2350mAh dual cells) |
|---|---|
| Battery capacity | 4700mAh |
| Wired charging | 80w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, proximity sensor, gyroscope, electronic compass, infrared remote control |
| Other functions | Multi-Turbo 5.0 technology, memory fusion, application instant opening 2.0, super system process |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 730 |
| RAM memory | LPDDR5 6400Mbps Quad Channel |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | Independent display chip Pro |
| Pixel density | 397ppi |
| HDR technology | HDR 10+ |
| Contrast | 6000000:1 |
| Screen brightness | |
| Screen technology | SGS low blue light eye protection certification> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | 1080p video recording |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic middle frame, glass back shell (punk and blue colors are plain leather back shell) View appearance picture > |
| CPU frequency | 3.0GHz X2*1+2.5GHz A710*3+1.8GHz A510*4 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery