| Basic parameters | |
| Released | November 2022 |
|---|---|
| Product model | HONOR Play 30M |
| Announced | November 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Elderly |
| Fuselage color | Titanium Sky Silver, Aurora Blue, Magic Night Black |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 163.66mm |
|---|---|
| Width | 75.13mm |
| Depth | 8.68mm |
| Weight | 194g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 480 Plus |
|---|---|
| RAM | 4GB games run so-so |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | Magic UI 5.0 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.5 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 1600x720px |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16.7 million colors |
| Camera | |
| Total camera count | Triple camera (rear dual) |
|---|---|
| Camera name | Rear camera 1: speed capture main camera Rear camera 2: depth of field lens Front camera 1: main camera |
| Pixel | Rear camera 1:1.3 million pixels Rear camera 2:0.2 million pixels front camera 1:0.5 million pixels |
| Aperture | Rear camera 1: f/1.8 Front camera 1: f/2.4 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | 1080p (1920×1080) video recording |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | Rear: 8x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation, A-GPS |
| Bluetooth | Support Bluetooth 5.1 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 10w(5V/2A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, compass, ambient light sensor, proximity light sensor |
| Other functions | +2GB memory expansion technology |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 619 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 269ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | TUV Rheinland low blue light eye protection certification |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | 1080p (1920×1080) video recording |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic middle frame, plastic back shell |
| CPU frequency | 2.2GHz A76*2+1.9GHz A55*6 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery