| Basic parameters | |
| Released | August 20, 2021 |
|---|---|
| Product model | HONOR X20 |
| Announced | August 12, 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Game , Camera |
| Fuselage color | Titanium Sky Silver, Magic Night Black, Aurora Blue |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 161.8mm |
|---|---|
| Width | 74.7mm |
| Depth | 8.5mm |
| Weight | 192g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Dimensity 900 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | Magic UI 4.2 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.67 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (top left pill hole screen) Face screen |
| Display resolution | 2376x1080px |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16.7 million colors |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear depth of field lens: depth of field lens Rear macro lens: macro lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 64 million pixels rear depth of field lens: 2 million pixels rear macro lens: 2 million pixels front main shot: 16 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.9 Rear depth lens: f/2.4 Rear macro lens: f/2.4 Front main camera: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | Rear main camera: EIS electronic image stabilization Rear depth-of-field lens: EIS electronic image stabilization Rear macro lens: EIS electronic image stabilization |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | Rear: 10x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4300mAh |
| Wired charging | 66w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP5X rating |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, ambient light sensor, fingerprint recognition, gyroscope, compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-G68 MC4 |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 2.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | Support |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | OTG, WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4 and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.4Ghz A78*2+2.0GHz A55*6 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery