| Basic parameters | |
| Released | November 2019 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | November 19, 2019 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Camera , Folding Screen |
| Fuselage color | Haoyuebai |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 160.9mm |
|---|---|
| Width | 117.9mm |
| Depth | 6.9mm |
| Weight | 276g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 855 Plus |
|---|---|
| RAM | The 12GB game runs smoothly |
| Internal storage | 512GB105,000 photos 44,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | |
| loudspeaker | Akg-tuned balanced stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | Primary: 7.3 inches Secondary: 4.6 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen, fold screen, face screen |
| Display resolution | Main: 2152x1536 pixels Secondary: 720x1680px |
| Screen material | Super AMOLED (inner screen/external screen) |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 6 |
|---|---|
| Camera name | Rear ultra-wide-angle lens: Rear dual-core 24 million sensor lens: dual-core 24 million sensor lens Rear telephoto lens: telephoto lens Front camera 1: (inside screen) Front camera 2: (inside screen) |
| Pixel | Rear ultra-wide Angle lens: 16 megapixel rear dual core 24 megapixel lens: 12 megapixel rear telephoto lens: 12 megapixel front camera 1:10 megapixel front camera 2:80 megapixel |
| Aperture | Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Rear dual-core 24 million photosensitive unit lens: f/ (1.5-2.4) Rear telephoto lens: f/2.4 Front camera 1: f/2.2+f/1.9+f/2.2 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac), 2x2 MIMO, MU-MIMO |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 900/1800/1900 2G:CDMA CDMA800 3G:WCDMA B1/B2/B5/B8 3G:CDMA BC0 3G:TD-SCDMA B34/39 4G:TDD-LTE B38(2600)/B39(1900)/B40(2300)/B41(2555-2575)/B41(2575-2635)/B41(2635-2655) 4G:FDD-LTE B1(2100)/B3(1750-1765)/B3(1765-1780)/B5(850)/B7(2600)/B8(900) |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Single card> |
| GPS | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4235mAh |
| Wired charging | |
| Wireless charging | support |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, distance sensor, light sensor, fingerprint recognition |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | |
| Other network parameters | Supports China Telecom and China Unicom NSA (non-independent networking) 5G network, does not support SA (independent networking) 5G network |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MP3/M4A/3GA/AAC/OGG/OGA/WAV/WMA/AMR/AWB/FLAC/MID/MIDI/XMF/MXMF/ IMY/RTTTL/RTX/OTA/DFF/DSF /APE Etc. format |
| Video support | Support MP4/M4V/3GP/3G2/WMV/ASF/AVI/FLV/MKV/WEBM and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.956GHz |
| System version | Android 9.0 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery