| Basic parameters | |
| Released | May 27, 2022 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | May 19, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Camera , Fast Charge |
| Fuselage color | Midsummer, light gold, brilliant black |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support >, Face Wake Facial recognition |
| Shape | |
| Length | 161.09mm |
|---|---|
| Width | 74.31mm |
| Depth | 7.99mm |
| Weight | 197g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 870 Peak Edition |
|---|---|
| RAM | The 12GB game runs smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | OriginOS Ocean |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.62 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | AMOLED(E4) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 1200Hz |
| Screen Color | 16 million colors, DCI-P3 color gamut, DeltaE≈0.45, JNCD≈0.35 |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Rear macro lens: macro lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 64 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 8 million pixels rear macro lens: 2 million pixels front main shot: 32 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.89 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Rear macro lens: f/2.4 Front main camera: f/2.0 |
| Focus | The main camera supports AF |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | Rear main camera: The main camera supports OIS optical image stabilization. Rear ultra-wide-angle lens: The main camera supports OIS optical image stabilization. Rear macro lens: The main camera supports OIS optical image stabilization. |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | Supports up to 4K video recording |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax), 2x2 MIMO, MU-MIMO, 2.4G, 5G dual-channel concurrent |
|---|---|
| Network frequency | 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz 2G: CDMA BC0 3G: WCDMA B1/B2/B4/B5/B8 3G: CDMA2000 BC0 4G: TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 (2515-2675MHz) 4G : FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B19/B28A 5G: NR n1/n3/n5/n8/n28A/n41 (2515-2675MHz)/n77/n78 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation, QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery (dual cell) |
|---|---|
| Battery capacity | 4500mAh |
| Wired charging | 66w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Acceleration sensor, ambient light sensor, proximity sensor, gyroscope, electronic compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 650 |
| RAM memory | LPDDR4X four channels |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | HDR 10+ |
| Contrast | 6000000:1 |
| Screen brightness | 1300nits local brightness |
| Screen technology | SGS low blue light eye protection certification> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Metal middle frame, glass back shell |
| CPU frequency | 3.2GHz A77*1+2.4GHz A77*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery