| Basic parameters | |
| Released | |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | Camera , 3G , Smart , 4G , 5G |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 162.1mm |
|---|---|
| Width | 75.5mm |
| Depth | 9.92mm |
| Weight | 232g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8+ 4g |
|---|---|
| RAM | |
| Internal storage | 512GB105,000 photos 44,000 songs |
| Memory card | NM memory card |
| Expansion capacity | 256GB |
| UI OS | HarmonyOS 3 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.74 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (fringe screen), face screen |
| Display resolution | 2616x1212px |
| Screen material | OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 300Hz |
| Screen Color | 1.07 billion colors, DCI-P3 color gamut |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear ultra-light variable lens: Rear ultra-wide Angle lens: ultra-wide Angle lens Rear ultra-short telephoto lens: ultra-short telephoto lens Front ultra-wide Angle camera: ultra-wide Angle camera |
| Pixel | Rear ultra-light variable lens: 50 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 13 million pixels rear ultra-long telephoto lens: 48 million pixels front ultra-wide Angle camera: 13 million pixels front camera 2:13 million pixels |
| Aperture | Rear super-optical lens: f/1.4~f/4.0 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Rear super-macro telephoto lens: f/3.0 Front-facing ultra-wide-angle camera: Rear f/1.4~f/4.0+ f/2.2+f/3.0, front f/2.4 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | Rear super optical zoom lens: OIS optical image stabilization Rear ultra-wide-angle lens: OIS optical image stabilization Rear super macro telephoto lens: OIS optical image stabilization Front ultra-wide-angle camera: OIS optical image stabilization Front camera 2: OIS optical image stabilization Anti-shake |
| Rear camera function | Intelligent variable aperture, physical aperture adjustable in 10 steps, super night scene, super macro, macro video, video HDR vivid, macro picture-in-picture, telephoto picture-in-picture, micro movie, audio zoom, high pixel mode, delay Time photography, super wide angle, large aperture blur, dual scene video, super night scene, portrait mode, professional mode, slow motion, panorama mode, black and white art, streamer shutter, smart filter, multi-camera, watermark, document correction, AI Photography master, dynamic photos, snapshots, 4D predictive focus tracking, smiley face capture, voice-activated photography, timed photography, continuous shooting |
| Rear video shooting | Supports up to 4K (3840 x 2160) video recording and AIS anti-shake |
| Front camera function | Slow motion, intelligent wide-angle switching, night scene mode, portrait mode, panorama mode, fun AR, time-lapse photography, dynamic photos, smart filters, watermarks, smiley face capture, self-portrait mirroring, voice-activated photography, time-lapse photography |
| Flash | LED flash |
| Zoom ratio | Rear 3.5x optical zoom, 100x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), 2x2 MIMO, HE160, 4096 QAM, 8 Spatial-stream Sounding MU-MIMO |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | |
| GPS | GPS navigation (L1 + L5 dual frequency), AGPS technology, GLONASS navigation>, Beidou navigation (B1I + B1C + B2a triple frequency), GALILEO navigation (E1 + E5a dual frequency), QZSS navigation (L1 + L5 dual frequency), NavIC navigation |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, supports Bluetooth low energy, supports SBC, AAC, supports LDAC high-definition audio |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | support |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Lithium-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4700mAh |
| Wired charging | 66w(11V/6A) |
| Wireless charging | Support>,50w |
| Wireless reverse charging | support |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | Ambient light sensor, infrared sensor, fingerprint sensor, Hall sensor, gyroscope, proximity light sensor, gravity sensor, attitude sensor, Camera laser focus sensor, color temperature sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | Supports up to 4K (3840 x 2160) video recording and AIS anti-shake |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | WLAN hotspot, PC data synchronization, OTG, mobile screen projection |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 3.2GHz X2*1+2.75GHz A710*3+2.0GHz A510*4 |
| System version | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery