| Basic parameters | |
| Released | 11/3/2014 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 228.2mm(8.98in) |
|---|---|
| Width | 153.7mm(6.05in) |
| Depth | 7.9 millimeters (0.31 inches) |
| Weight | 436 grams (15.26 ounces) |
| Hardware | ||
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 2.3GHz Denver (Dual-core) |
|
|---|---|---|
| RAM | None | |
| Internal storage | Not supported | |
| Memory card | 2G, 3G, 4G | |
| Expansion capacity | ||
| UI OS | 64bit: NVIDIA Tegra K1-64 | |
| loudspeaker | ||
| Screen | |
| Screen dimensions | 1536x2048 pixels |
|---|---|
| Screen type | TFT IPS LCD |
| Display resolution | 16 million |
| Screen material | |
| Refresh rate | Android 5.0 Lollipop |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | feature not registered |
| Camera | |
| Total camera count | |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Back camera: 8 megapixels(3264x2448 pixels),Front camera: 1.6 megapixels(1536x1024 pixels) |
| Aperture | Back camera: f/2.4 (aperture),Front camera: feature not registered |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | LED flash |
| SIM card | Not supported.1 slot (Single-SIM)nano-SIM (4FF) |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| Bluetooth | 4.1 + A2DP |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Battery | ||
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) | |
|---|---|---|
| Battery capacity | 6700 mAh | |
| Wired charging | Wired charging | |
| Wireless charging | feature not registered | |
| Wireless reverse charging | ||
| Features and Services | ||
| Three prevention functions | Not supported | |
|---|---|---|
| Inductor | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope |
|
| Other functions | ||
| Other information | ||
| CPU cores | ||
|---|---|---|
| GPU graphical controller | 2GB LPDDR3 | |
| RAM memory | ||
| ROM storage type | ||
| Other hardware parameters | ||
| Pixel density | ||
| HDR technology | HDR photo only main camera | |
| Contrast | ||
| Screen brightness | ||
| Screen technology | ||
| Number of shots | ||
| Wide Angle | ||
| Camera feature | ||
| Front video | ||
| 5G network | ||
| 4G network | ||
| 3G network | ||
| Connect and share | ||
| Other network parameters | ||
| Battery life | ||
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC | |
| Video support | MP4, H.265, H.264, DivX | |
| Build, materials | Aluminum body, glass front, plastic back | |
| CPU frequency | NVIDIA GeForce Kepler MP192 | |
| System version | None | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery