| Basic parameters | |
| Released | January 2017 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Phablet |
| Fuselage color | Champagne gold, rose gold, obsidian black |
| Fingerprint recognition | Rear fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 143mm |
|---|---|
| Width | 71mm |
| Depth | 7mm |
| Weight | 138g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Mt6737 |
|---|---|
| RAM | 3GB game running stuck |
| Internal storage | 64GB13,000 photos 5461 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 128GB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | Five inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 1280x720 pixels |
| Screen material | TFT material (IPS technology) |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:80 megapixels Front camera 1:0.5 megapixels |
| Aperture | f/2.2 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi4 (IEEE 802.11 a/b/g/n) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 4G (mobile), 3G |
| SIM card | Dual SIM card (Micro SIM card/Nano SIM card) |
| GPS | GPS Navigation> |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 2000mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, fingerprint recognition, facial recognition |
| Other functions | Red envelope quick grab, WeChat 8 open, face unlock, KK power saving expert, traffic monitoring, security center, icon hiding, simplified system, flip card, voice assistant and sunshine mode, etc. |
| Other information | |
| CPU cores | Quad core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 294ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | Mobile TD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | WLAN hotspot, Bluetooth 4.0, BLE |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support AAC/AAC+/AMR/AWB/MIDI/MP3/OGG/WAV/APE/WMA/FLAC and other formats |
| Video support | Support MP4/H.263/H.264 and other formats |
| Build, materials | Metal body view official pictures> |
| CPU frequency | 1.25GHz |
| System version | YIUI 3.0 (based on YunOS5.1.1) |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery