| Basic parameters | |
| Released | October 2019 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Phablet |
| Fuselage color | Starry blue, magical night black |
| Fingerprint recognition | Rear fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 145.9mm |
|---|---|
| Width | 72mm |
| Depth | 8.1mm |
| Weight | 179g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Mt6771 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 256GB |
| UI OS | Freeme OS |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 5.86 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (fringe screen), face screen |
| Display resolution | 1520x720 pixels |
| Screen material | TFT material (IPS technology) |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:16 million pixels Rear camera 2:0.5 million pixels front camera 1:13 million pixels |
| Aperture | f/2.2 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | Depth of field effect, 13 photo modes such as blockbuster, panorama, SLR, pose, dual camera background blur, fast focus, high dynamic range adjustment technology, panorama mode, continuous shooting mode |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | Skin beautification, intelligent object recognition, SLR, panorama, children, etc., face unlocking, AI algorithm intelligent detection |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | support |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 3000mAh small battery |
| Wired charging | 5w(5V/1A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Light sensor, distance sensor, breathing light |
| Other functions | WeChat octave |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | OTG, WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support AAC/AMR/WMA/MP3/MIDI and other audio formats |
| Video support | Support H.264/MP4/H.263/3GP/MPEG4 and other video formats |
| Build, materials | Glass back shell |
| CPU frequency | 2.0GHz |
| System version | Android 9.0 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery