| Basic parameters | |
| Released | October 31, 2024 |
|---|---|
| Product model | moto g75 |
| Announced | October 28, 2024 |
| Usage scenario | Three anti mobile phones, 4G mobile phones, 5G mobile phones, 3G mobile phones, new mobile phones |
| Fuselage color | Swift black, bamboo green, peacock blue |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 166.09mm |
|---|---|
| Width | 77.24mm |
| Depth | 8.04mm |
| Weight | 203g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 6 Gen3, |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | |
| UI OS | |
| loudspeaker | Stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.8 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), curved screen |
| Display resolution | 2388x1088px |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 240Hz |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | Triple camera (rear dual) |
|---|---|
| Camera name | Rear camera 1: optical anti-shake main camera Rear camera 2: ultra-wide-angle macro lens |
| Pixel | Rear camera 1:50 million pixels Rear camera 2:80 million pixels front camera 1:16 million pixels |
| Aperture | Rear camera 1: f/1.79 Rear camera 2: f/2.2 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | OIS optical stabilization |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G, 4G, 3G |
| SIM card | Dual SIM (Nano SIM) |
| GPS | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh large battery |
| Wired charging | 30w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | octa-core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | 1000nits local peak brightness |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | 118.6° |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR), Unicom 5G (NR), Telecom 5G (NR), Broadcast 5G (NR) |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Metal center frame |
| CPU frequency | |
| System version | Android 14 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery