| Basic parameters | |
| Released | April 07, 2020 |
|---|---|
| Product model | HONOR Play 9A |
| Announced | March 30, 2020 |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Elderly |
| Fuselage color | Jasper green, blue water emerald, magic night black |
| Fingerprint recognition | Rear fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 159.07mm |
|---|---|
| Width | 74.06mm |
| Depth | 9.04mm |
| Weight | 185g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Mt6765 |
|---|---|
| RAM | 4GB games run so-so |
| Internal storage | 64GB13,000 photos 5461 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 512GB |
| UI OS | Magic UI 3.0.1 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.3 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 1600x720px |
| Screen material | TFT material (IPS technology) |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16.7 million colors, 70% NTSC (typical) |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:13 million pixels Rear camera 2:0.2 million pixels front camera 1:80 million pixels |
| Aperture | Rear camera 1: f/1.8 Rear camera 2: f/2.4 Front camera 1: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | Professional mode, panoramic photography, HDR, large aperture |
| Rear video shooting | 1080p (1920×1080) video recording |
| Front camera function | Skin beauty photography, face recognition, voice-activated photography |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | WiFi4 (IEEE 802.11 a/b/g/n) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, ambient light sensor, proximity light sensor, fingerprint recognition |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-G72 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 278ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | 1080p (1920×1080) video recording |
| 5G network | |
| 4G network | All Netcom: China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4 and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 4×CortexA53 2.3GHz+4×CortexA53 1.8GHz |
| System version | Android 10 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery