| Basic parameters | |
| Released | May 26, 2023 |
|---|---|
| Product model | HONOR Play 40 |
| Announced | May 17, 2023 |
| Usage scenario | Camera , Smart , Phablet, 5G |
| Fuselage color | The sky is blue, the stars are purple, the ink is green, and the magical night is black |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 163.32mm |
|---|---|
| Width | 75.07mm |
| Depth | 8.35mm |
| Weight | 188g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 480 Plus |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | MagicOS 7.1 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.56 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 1612x720px |
| Screen material | TFTLCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16.7 million colors |
| Camera | |
| Total camera count | Triple camera (rear dual) |
|---|---|
| Camera name | Rear camera 1: primary camera Rear camera 2: depth-of-field lens Front camera 1: primary camera |
| Pixel | Rear camera 1:1.3 million pixels Rear camera 2:0.2 million pixels front camera 1:0.5 million pixels |
| Aperture | Rear camera 1: f/1.8 Rear camera 2: f/2.4 Front camera 1: f/2.2 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | Time-lapse photography, night scene mode, portrait mode, video recording, professional photography, panoramic photography, dual scene video, HDR photography, smiley face capture, micro movie mode, large aperture photography, timed photography, etc. |
| Rear video shooting | Supports up to 1080P video recording |
| Front camera function | Normal photography, portrait mode, time-lapse photography, smile capture, selfie mirror, photo filter, watermark mode |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | Rear: 8x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation, A-GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, supports BLE/SBC/AAC/LDAC/APTX/APTX HD |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5200mAh |
| Wired charging | 10w(5V/2A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, compass, ambient light sensor, proximity light sensor, fingerprint sensor |
| Other functions | Supports up to 5GB storage expansion |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 619 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | Supports video recording up to 1080×1920 pixels |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic middle frame, plastic back shell |
| CPU frequency | 2.2GHz A76*2+1.9GHz A55*6 |
| System version | Android 13 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery