| Basic parameters | |
| Released | August 06, 2023 |
|---|---|
| Product model | SAMSUNG Galaxy Z Flip5 |
| Announced | August 3, 2023 |
| Usage scenario | Three Proofings , Camera , Fast Charge , 5G , Folding Screen |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | Product size: 165.1mm Folding size: 85.1mm |
|---|---|
| Width | Product size: 71.9mm Folding size: 71.9mm |
| Depth | Product size: 6.9mm Folding size: 15.1mm |
| Weight | 187g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 For Galaxy (4nm) |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | One UI 5.1 |
| loudspeaker | Stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | Primary: 6.7 inches Secondary: 3.4 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2640x1080px |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | Triple camera (rear dual) |
|---|---|
| Camera name | Rear camera 1: main camera Rear camera 2: super wide-angle lens Front camera 1: selfie lens |
| Pixel | Rear camera 1:12 megapixel Rear camera 2:12 megapixel front camera 1:10 megapixel |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | Dual-screen preview, vertical free shooting, night shooting (selfie, video |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation, QZSS |
| Bluetooth | Support Bluetooth 5.2 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 3700mAh big battery big battery mobile phone> |
| Wired charging | 25w |
| Wireless charging | support |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IPX8 rating |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 740 |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | HDR 10+ |
| Contrast | |
| Screen brightness | 1600nits peak brightness |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Metal middle frame, glass back shell |
| CPU frequency | 3.2GHz Cortex-X3*1+2.8GHz Cortex A715*2+2.8GHz Cortex A710*2+2.0GHz Cortex-A510*3 |
| System version | Android 13 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery