| Basic parameters | |
| Released | April 2016 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Phablet, Camera |
| Fuselage color | Champagne gold, coffee gold, obsidian black |
| Fingerprint recognition | Pre-fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 143mm |
|---|---|
| Width | 70.7mm |
| Depth | 8.55mm |
| Weight | 144g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Mt6735 |
|---|---|
| RAM | 3GB game running stuck |
| Internal storage | 32GB6553 photos 2730 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 128GB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | Five inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 1280x720 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:13 million pixels Front camera 1:0.5 million pixels |
| Aperture | Rear camera 1: f/2.2 Front camera 1: f/2.4 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | Selfie wide angle mode |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | WiFi4 (IEEE 802.11 a/b/g/n) |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:WCDMA B1/2/5 3G:TD-SCDMA B34/39 4G:TD-LTE B38/39/40/41 4G:FDD-LTE B1/3/7 |
| Network technology | 4G (China Mobile, China Unicom), 3G |
| SIM card | Dual SIM card (Micro SIM card) |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology>, GLONASS Navigation> |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 2500mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, gyroscope, electronic compass, Hall sensor, fingerprint recognition |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Quad core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-T720 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 294ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Full lamination process |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | WLAN hotspot, Bluetooth 4.0, OTG |
| Other network parameters | |
| Battery life | Theoretical talk time: 840 minutes (2G), 1440 minutes (3G) Theoretical standby time: 185 hours |
| Audio formats | Support MP3/AAC/APE/AMR/WAV/MID/OGG/FLAC/WMA and other formats |
| Video support | Support AVI/3GP/MP4/WMV/MKV/MOV/ASF/FLV and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 1.3GHz |
| System version | SUGAR OS 3.0 (based on Android 5.1) |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery