| Basic parameters | |
| Released | January 2017 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Elderly |
| Fuselage color | gold |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 123.9mm |
|---|---|
| Width | 54.7mm |
| Depth | 13.7mm |
| Weight | 108.5g |
| Hardware | |
| CPU | Spreadtrum Sc9820 |
|---|---|
| RAM | 512MB game runs smoothly |
| Internal storage | 4GB819 photos 341 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 2.4 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | |
| Screen material | |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 1 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | 300,000 pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 4G (mobile), 3G |
| SIM card | Dual SIM card (Micro SIM card) |
| GPS | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | |
| Battery | |
| Battery type | |
|---|---|
| Battery capacity | 1500mAh>Small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | Big buttons, big sound, smart voice broadcast, radio |
| Other information | |
| CPU cores | Dual core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | Mobile TD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | support |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | |
| System version | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery