| Basic parameters | |
| Released | April 2018 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Fast Charge |
| Fuselage color | Sapphire blue, champagne gold, deep black, coral pink |
| Fingerprint recognition | Rear fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 157.5mm |
|---|---|
| Width | 75.5mm |
| Depth | 7.9mm |
| Weight | 187g |
| Hardware | |
| CPU | |
|---|---|
| RAM | 4GB games run so-so |
| Internal storage | 64GB13,000 photos 5461 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 128GB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | Six inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 2160x1080px |
| Screen material | TFT material (IPS technology) |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | Rear main camera: front main camera: front depth of field lens: depth of field lens |
| Pixel | Rear main camera: 16 megapixel rear camera 2:16 megapixel Front main camera: 16 megapixel |
| Aperture | Rear main camera: f/2.0 Front main camera: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | Optical zoom, autofocus, beauty, continuous shooting, macro, panorama, filter, scene mode, HDR, PDAF, night shooting, watermark, skin beauty video, full-pixel dual-core laser focus |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | Optical zoom, autofocus, beauty, panorama, HDR, PDAF, night shooting, WeChat short video, skin beauty video, watermark |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | WiFi4 (IEEE 802.11 a/b/g/n) |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM B2/3/8 3G:CDMA EVDO BC0 3G:TD-SCDMA B34/39 3G:WCDMA B1/2/5/8 4G:FDD-LTE B1/3/5/7/8 4G:TDD-LTE B34/38/39/40/41 |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation> |
| Bluetooth | support |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | support |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 3000mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, fingerprint recognition, electronic compass |
| Other functions | gesture recognition, speech recognition |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 402ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | In-Cell full lamination technology> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | WLAN hotspot, OTG |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4 and other formats |
| Build, materials | Glass body view appearance picture> |
| CPU frequency | 2.5GHz |
| System version | Android |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery