| Basic parameters | |
| Released | May 2014 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 3G , Smart |
| Fuselage color | black |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 141mm |
|---|---|
| Width | 67.74mm |
| Depth | 8.23mm |
| Weight | 167g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 801 (msm8274ac) |
|---|---|
| RAM | 2GB game running stuck |
| Internal storage | 16GB/32GB3276 photos 1365 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 4.95 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 1920x1080 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:12,780,000 pixels Front camera 1:5,003 pixels |
| Aperture | Rear camera 1: f/2.4 Front camera 1: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | ) |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WIFI, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:WCDMA 850/900/1900/2100 |
| Network technology | 3G (China Unicom) |
| SIM card | Micro SIM card> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 2570mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Light sensor, distance sensor, acceleration sensor, gyroscope, electronic compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Quad core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno330 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 445ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | In-Cell full lamination technology>, Corning Gorilla Glass>, anti-fingerprint coating |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | ) 1080p (1920×1080, 30 frames/second) video recording ( |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | China Unicom 3G (WCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MP3/M4A/AAC/MKA/AMR and other formats |
| Video support | Support 3GP/3GPP/3G2/MKV/AVI/MPG/3GPP2/MP4 and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.5GHz |
| System version | Smartisan OS (based on Android 4.4) |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery