| Basic parameters | |
| Released | March 2010 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 3G , Smart |
| Fuselage color | black, white, pink |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 113mm |
|---|---|
| Width | 55.56mm |
| Depth | 13.65mm |
| Weight | 116g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon Msm7200a |
|---|---|
| RAM | The 288MB game runs smoothly |
| Internal storage | 512MB 105,000 photos 44,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 16GB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 3.2 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 480x320 pixels |
| Screen material | TFT |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 1 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | 3.2 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | support |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:WCDMA 900/2100 |
| Network technology | 3G |
| SIM card | SIM card> |
| GPS | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | USB interface |
| Battery | |
| Battery type | Removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 1340mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 180ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | GSM,WCDMA |
| Connect and share | Bluetooth 2.0 |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MP3/AAC/AAC+/AMR/WMA/WAV/A-LC/OGG and other formats |
| Video support | Support MP4/3GP and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 528MHz |
| System version | Android 1.5 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery