| Basic parameters | |
| Released | March 2014 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Camera |
| Fuselage color | grey, silver, gold, red |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 146.36mm |
|---|---|
| Width | 70.6mm |
| Depth | 9.35mm |
| Weight | |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 801 (msm8974ac) |
|---|---|
| RAM | 2GB game running stuck |
| Internal storage | 16GB3276 photos 1365 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 128GB |
| UI OS | |
| loudspeaker | HTC BoomSound front stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | Five inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 1920x1080 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:0.4 million pixels Rear camera 2:0.2 million pixels front camera 1:0.5 million pixels |
| Aperture | f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light (dual color temperature) |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WIFI, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 2G:CDMA1X 800 3G:CDMA EVDO 800/1900 |
| Network technology | 4G (telecom), 3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Digital Compass |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 2600mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, acceleration sensor, light sensor, distance sensor, air pressure sensor, gyroscope |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Quad core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno330 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 441ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | Telecom TD-LTE, Telecom FDD-LTE (international roaming only) |
| 3G network | Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | NFC, DLNA, WLAN hotspot, Bluetooth, CIR infrared |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MP3/AAC/WMA/WAV/MID/OGG/MID and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4/3G2/WMV/AVI and other formats |
| Build, materials | metal frame |
| CPU frequency | 2.5GHz |
| System version | Android 4.4 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery