| Basic parameters | |
| Released | May 2020 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Three Proofings |
| Fuselage color | Aurora White, Aurora Grey, Aurora Green, Phantom Sunset |
| Fingerprint recognition | Rear fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 167.2mm |
|---|---|
| Width | 74.1mm |
| Depth | 7.9mm |
| Weight | 180g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 765g |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 2TB |
| UI OS | |
| loudspeaker | Double speaker |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.8 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 2340x1080 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Rear depth of field lens: depth of field lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 48 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 8 million pixels rear depth of field lens: 5 million pixels front main shot: 16 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | support |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4300mAh |
| Wired charging | |
| Wireless charging | Support>,10w |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno620 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | UFS 2.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | WLAN hotspot, VoLTE |
| Other network parameters | |
| Battery life | Theoretical standby time: 440 hours |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support MP4/3GP/AVC/AVI/MPEG-4 and other formats |
| Build, materials | Metal body |
| CPU frequency | 2.4GHz |
| System version | Android 10 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery