| Basic parameters | |
| Released | |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G |
| Fuselage color | Black Red |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | |
|---|---|
| Width | |
| Depth | |
| Weight | 188g |
| Hardware | |
| CPU | |
|---|---|
| RAM | |
| Internal storage | |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 32GB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | Two inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 220x176 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:200MP Front camera 1:300mp |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM> |
| GPS | |
| Bluetooth | support |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 1700mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 three-proof, IP69K, 810H |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | |
|---|---|
| GPU graphical controller | MTK |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 141ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | All Netcom: China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | Theoretical standby time: 300 hours |
| Audio formats | support |
| Video support | support |
| Build, materials | Plastic back shell |
| CPU frequency | |
| System version | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery