| Basic parameters | |
| Released | |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | May 13, 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Camera , Game |
| Fuselage color | Crystal black, flowing silver |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 165.04mm |
|---|---|
| Width | 77.28mm |
| Depth | 9.6mm |
| Weight | 230g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 888 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB/ 256GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 2TB |
| UI OS | ZenUI 7 |
| loudspeaker | Stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.67 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen, face screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:64 megapixel rear camera 2:12 megapixel rear camera 3:80 megapixel front camera 1:12 megapixel |
| Aperture | Rear camera 1: f/1.8 Rear camera 2: f/2.2 Front camera 1: f/2.2 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | EIS electronic image stabilization, PDAF fast phase focusing, 3x optical zoom, 12x digital zoom |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6e (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax), 2x2 MIMO |
|---|---|
| Network frequency | 5G:n1/n2/n3/n5/n7/n8/n12/n20/n28/n38/n77/n78 4G:FDD-LTE 1/2/3/4/5/7/8/12/17/18/19/20/26/28/29 4G:TD-LTE 38/39/40/41 3G:WCDMA 1/2/3/4/5/6/8/19 2G:GSM 850/900/1800/1900 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (2+1 card slot, dual Nano-Sim card + micro-SD card) |
| GPS | GPS(L1/L5), GLONASS (L1), GALILEO (E1/E5a), BEIDOU (B1/B2a), QZSS (L1/L5), NAVIC (L5) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 (EDR+A2DP), supports LDAC, APTX, APTX HD, APTX Adaptive, AAC |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 30w (support QC4.0/PD3.0 fast charge) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, side fingerprint sensor, power compass, gyroscope, lens angle sensor, Hall sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno660 |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass 6 |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4 and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.84GHz X1*1+2.4GHz A78*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery