| Basic parameters | |
| Released | 9/1/2014 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 146mm(5.75in) |
|---|---|
| Width | 72mm(2.83in) |
| Depth | 7.3 millimeters (0.29 inches) |
| Weight | 152 grams (5.32 ounces) |
| Hardware | |
| CPU | 32bit: Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AC (28nm) |
|---|---|
| RAM | 3GB LPDDR3 |
| Internal storage | None |
| Memory card | Until 128GB microSD, microSDXC(dedicated slot) |
| Expansion capacity | |
| UI OS | None |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 5.2" inches |
|---|---|
| Screen type | TFT IPS LCD |
| Display resolution | 1080x1920 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | feature not registered |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16 million |
| Camera | |
| Total camera count | 2 cameras |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Back camera: 20.7 megapixels(5248x3936 pixels),Front camera: 2.1 megapixels(1920x1080 pixels) |
| Aperture | Back camera: f/2.0 (aperture),Front camera: f/2.8 (aperture) |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED flash |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM card | Not supported.1 slot (Single-SIM)nano-SIM (4FF) |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Battery | ||
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) | |
|---|---|---|
| Battery capacity | 3100 mAh | |
| Wired charging | Wired charging | |
| Wireless charging | feature not registered | |
| Wireless reverse charging | ||
| Features and Services | ||
| Three prevention functions | Waterproof (IP?) | |
|---|---|---|
| Inductor | Accelerometer Ambient light sensor Barometer Compass Gyroscope Proximity sensor |
|
| Other functions | ||
| Other information | ||
| CPU cores | ||
|---|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 330 578Mhz | |
| RAM memory | ||
| ROM storage type | ||
| Other hardware parameters | ||
| Pixel density | ||
| HDR technology | HDR photo/video only main camera | |
| Contrast | ||
| Screen brightness | ||
| Screen technology | ||
| Number of shots | ||
| Wide Angle | ||
| Camera feature | ||
| Front video | ||
| 5G network | ||
| 4G network | ||
| 3G network | ||
| Connect and share | ||
| Other network parameters | ||
| Battery life | ||
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC | |
| Video support | MP4, XviD, H.264, H.263, MKV | |
| Build, materials | feature not registered | |
| CPU frequency | Quad-core, 1 processor: 4x 2.5GHz Krait 400 (Quad-core) |
|
| System version | Android 4.4.4 KitKat | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery