| Basic parameters | |
| Released | December 22, 2022 |
|---|---|
| Product model | MOTO X40 |
| Announced | December 15, 2022 |
| Usage scenario | Camera , 5G , New , Hot |
| Fuselage color | Black crystal black |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 161.16mm |
|---|---|
| Width | 74mm |
| Depth | 8.59mm |
| Weight | 199g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | myui 5.0 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.7 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), curved screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | POLED |
| Refresh rate | 165Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 1 billion colors, 10bit |
| Camera | |
| Total camera count | Four cameras (back three) |
|---|---|
| Camera name | Rear camera 1: smart original main camera 2: ultra wide Angle macro lens Rear camera 3: high definition portrait lens Front camera 1: outsole HD main camera |
| Pixel | Rear camera 1:50 megapixel Rear camera 2:50 megapixel rear camera 3:12 megapixel front camera 1:60 megapixel |
| Aperture | |
| Focus | AF |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | OIS optical image stabilization |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | Rear: 2x optical zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | support |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS navigation (L1+L5 dual frequency), AGPS navigation, LTEPP navigation, SUPL navigation, Glonass navigation, Galileo navigation, Beidou navigation |
| Bluetooth | |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4600mAh |
| Wired charging | 125w(20V/6.25A) |
| Wireless charging | Support>, 15w (12V/1.25A) |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, ambient light sensor, gyroscope, electronic compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 740 |
| RAM memory | LPDDR5X |
| ROM storage type | UFS 4.0 |
| Other hardware parameters | Self-developed MAXE system engine |
| Pixel density | |
| HDR technology | HDR 10+ |
| Contrast | 5000000:1 |
| Screen brightness | |
| Screen technology | SGS low blue light eye protection certification> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | 117° |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Metal middle frame, full surface shiny sand back cover View appearance picture > |
| CPU frequency | 3.2GHz Cortex-X3*1+2.8GHz Cortex A715*2+2.8GHz Cortex A710*2+2.0GHz Cortex-A510*3 |
| System version | Android 13 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery