| Basic parameters | |
| Released | December 01, 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | November 25, 2021 |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Fast Charge |
| Fuselage color | Time monologue, mysterious dark realm, dreamy clear sky |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 161.95mm |
|---|---|
| Width | 75.53mm |
| Depth | 8.92mm |
| Weight | 181g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Helio G88 |
|---|---|
| RAM | The 6GB game works well |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | MIUI 12.5 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.5 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Touch sampling rate | 180Hz |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Rear macro lens: macro lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 50 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 8 million pixels rear macro lens: 2 million pixels front main shot: 8 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.8 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Rear macro lens: f/2.4 Front main camera: rear f/1.8+f/2.2+f/2.4, front f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | 10x digital zoom, face recognition, HDR, AI camera 5.0, AI beauty, movie mode, voice-activated photography, macro mode, tilt-shift, countdown photography, panorama mode, portrait blur adjustment, front-facing face recognition, HDR, screen fill light |
| Rear video shooting | 1080p (1920×1080, 30 frames/second) video recording 720p (1280×720, 30 frames/second) video recording 720p (1280×720, 120 frames/second) slow motion video recording 080p (1920×1080, 30 frames/second) seconds) Ultra-wide-angle video recording 720p (1280×720, 30 frames/second) Ultra-wide-angle video recording 720p (1280×720, 30 frames/second) Macro video recording |
| Front camera function | Beauty filter, movie mode, voice-activated photography, gesture photography, panorama mode, blur adjustment, selfie mirroring |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 4G: FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8 4G: TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 (2555-2675MHz) 3G: CDMA BC0 3G: WCDMA B1/B5/B8 2G: GSM B2/ B3/B5/B8 |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS (L1), A-GPS assisted positioning, Beidou navigation positioning, GLONASS (G1), Galileo (E1), electronic compass, Wi-Fi network positioning, data network positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| NFC | |
| Infrared port | support |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP53 rating> |
|---|---|
| Inductor | Acceleration sensor, ambient light sensor, distance sensor, electronic compass, infrared remote control, fingerprint sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-G52 MC2 |
| RAM memory | LPDDR4x |
| ROM storage type | eMMC 5.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | Rear ultra-wide-angle lens: 120° Front main camera: Rear 120° |
| Camera feature | |
| Front video | 1080p (1920×1080, 30 frames/second) video recording 720p (1280×720, 30 frames/second) video recording |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic back shell |
| CPU frequency | 2.0GHz A75*2+1.8GHz A55*6 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery