| Basic parameters | |
| Released | April 2020 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | April 21, 2020 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Game |
| Fuselage color | 5 colorful black, 5 lakes and sea blue |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 171.7mm |
|---|---|
| Width | 78.5mm |
| Depth | 9.1mm |
| Weight | 210g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 765g |
|---|---|
| RAM | The 6GB game works well |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | nubia UI 8.0 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.65 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen, face screen |
| Display resolution | 2340x1080 pixels |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Touch sampling rate | 240Hz |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 5 |
|---|---|
| Camera name | Rear main: Main wide-angle lens: wide-angle lens Rear zoom lens: zoom lens Rear portrait lens: portrait lens Front main: main photograph |
| Pixel | Rear main shot: 48 megapixel rear wide Angle lens: 8 megapixel rear zoom lens: 2 megapixel rear portrait lens: 2 megapixel front main shot: 12 megapixel |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | support |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:WCDMA 850/900//1900/2100 4G:TDD-LTE B34/B38/39/40/41 4G:FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B20 5G:NR n41/n78/n79 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM> |
| GPS | |
| Bluetooth | support |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5100mAh |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Geomagnetic sensor, gyroscope acceleration sensor, light distance sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno620 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 388ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Unicom 3G (WCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | Dual-mode 5G |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4 and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.4GHz*1+2.2GHz*1+1.8GHz*6 |
| System version | Android 10 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery